Go to Top

Koçluk

kocluk

Uluslararası Koçluk Federasyonu – ICF, danışanı kendi kişisel ve mesleki hayatının uzmanı olarak onurlandıran ve her danışanın yetenekli ve bütün olduğuna inanan bir koçluk bakış açısına sahiptir.  Koçluk süreciyle, danışanlar öğrenmelerini yoğunlaştırır, performanslarını ve yaşam kalitelerini arttırarak hedeflerine gidecekleri yolda emin adımlar atar. Koç ise danışanların şu anda nerede olduklarını ve gelecekte olmak istedikleri yere gelmek için ne yapmak istediklerine odaklanır. ICF üyesi sertifikalı koçlar danışanla yaptığı görüşmede yargılama ve yönlendirme yapmaz. Deneyimli koçlar öncelikle konuyla değil kişiyle çalışır. Danışanın içsel dinamikleriyle birlikte danışanı dinleyip gözlemler. Danışana teknik sorular sorarak danışanın farkındalık yaşayabileceği ortamı hazırlar.

Koç, görüşmelerde kişinin ulaşmak istediği hedeflerde ve durumlarda danışana yol arkadaşlığı yapar. Danışana ayna tutarak gerçekten danışanın ne istediğini ve birçok konuya ilişkin potansiyelini keşfetmesini kolaylaştırır.

Koç, danışanın odaklanmasını, netleşmesini sağlar. Danışanın içinde bulunduğu durumu derinleştirmesi ve farkındalık yaşaması için kişiyi harekete geçirir.

Koçluk, psikolojik sorunu olmayan ve hayatında normal davranışlar sergileyen kişilerin amaçlarına ve hedeflerine daha hızlı ulaşmasını sağlamak amacıyla verilen profesyonel bir, kişisel çözüm hizmetidir.

Profesyonel koç, klinik uzmanların alanına giren anormal davranışlarla, psikolojik hastalıklarla ve psikolojik problemlerle ilgilenmez. Normal davranış gösteren insanların hayatında nasıl daha başarılı olabileceğiyle ilgilenen bir yöntemler bütünüdür. Tedavi edici değil geliştiricidir

İzmir Gelişim Akademisi bünyesindeki ICF üyesi Profesyonel Koçlar tarafından verilen koçluk hizmetleri aşağıdaki başlıkları kapsamaktadır.

Karşılıklı yüz yüze görüşmeler şeklinde uygulanan  ve süresi ihtiyaca göre belirlenen 4-12 haftalık seanslardan oluşan koçluk hizmetleri danışan ile yapılan ön görüşmeye göre programlanmaktadır.